מדרסים אורטופדיים - אילן המרכז לאורטופדיה
 
 
 
 
 
4.5
18 חוות דעת
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
073-7829844
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

דורבן העקב

 
דורבן העקב הוא בעיה אורטופדית נפוצה, הגורמת לכאבים עזים בעת הליכה ואפילו בעמידה. כיצד נוצר מצב זה, ואיך ניתן לטפל בו? – כל מה שרציתם לדעת בנושא

דורבן העקב הוא תופעה המתבטאת בכאבים דמויי דקירה חזקה בעקב הרגל, ובמעין בליטה גרמית הממוקמת באזור עצם העקב. למעשה, הבעיה מתחילה ברקמה האופקית, שהיא רקמת חיבור המתמתחת לאורך כף הרגל מן העקב ועד לכריות כף הרגל, ומופעלת בכל תנועה. פעילות מאומצת של כף הרגל גורמת לעתים לקרעים מיקרוסקופיים ברצועה זו, שהגוף לרוב מתקן בעצמו. אולם לעתים בטעות תוך הניסיון לתקן בעיית אורטופדיה זו נוצרת בעיה אחרת בדמות דלקת או זיז גרמי (מעין מיני-עצם בולטת באזור העקב).

כך קיבלה התופעה את שמה – על שם קוצי החיה המכונה באותו השם, שאף הם מכאיבים ודוקרים בנגיעה בהם.
 

כיצד נגרמת תופעת דורבן העקב?

 
 
דורבן העקב
 
 
 
כאמור, ראשיתו של הדורבן הוא במאמץ יתר של הרצועה האופקית של כף הרגל. לכן המועדים ללקות בבעיה זו הם מי שמאמצים באופן תכוף וקבוע את כפות הרגליים – ספורטאים מתחום האתלטיקה וחובבי ריצה, למשל, או מי שעבודתם כרוכה בעמידה רבה וממושכת, כמו מלצרים. דורבן יכול להיווצר גם כאשר נועלים נעליים לא מתאימות ולא בריאות, החסרות ריפוד ותמיכה הולמים.

הבעיה עלולה להופיע גם בקרב בני אדם שקשת כף הרגל שלהם שטוחה (מצב המכונה פלטפוס) או גבוהה מדי, או בקרב בעלי משקל עודף קיצוני, שכן כפות הרגליים מתאמצות כדי לשאת את משקל הגוף הרב.
 
 
 
 
>> מידע נוסף אודות בעיות אורטופדיות נוספות.
 

איך נדע שאנו סובלים מבעיה זו?

 
אם אתם סובלים מכאב באזור העקב, ובמיוחד כזה המתגבר בצעדים שאחרי מנוחה או שינה, ייתכן כי אתם סובלים מדורבן העקב. לא כל כאב דוקר בכף הרגל הוא בהכרח דווקא דורבן. בדיקה אצל אורטופד, לעתים בלוויית עריכת צילום רנטגן, תבהיר האם מדובר בבעיה זו, או שמא בעיה אורטופדית אחרת (שברי מאמץ בכף הרגל, למשל). לאחר זיהוי הבעיה יהיה קל יותר לטפל בה.
 

טיפול בדורבן העקב

 
הצעד הראשון, באופן ברור מאליו, הוא להפחית את המאמץ של כף הרגל. זאת בעזרת מנוחה והימנעות מספורט ומעמידה ממושכת. דרכי הטיפול בדורבן הן רבות ומגוונות, ועל כן כדאי להיוועץ באורטופד מהי הדרך הטובה ביותר עבורכם באופן אישי. לעתים אף יציעו לכם לשלב שני סוגי טיפול ביחד כדי להשיג תוצאה אפקטיבית יותר – תלוי בחומרת הבעיה.

יש מקרים קלים של הבעיה, שבהם המנוחה לבדה תספיק. באחרים, מעט פחות קלים, אפשר להיעזר באחד מהטיפולים הלא פולשניים לבעיה, כגון: שימוש במדרסים לפי מידת כף הרגל להפחתת העומס, שימוש ברטיות קרות להקלה, פיזיותרפיה, ובמידת צורך גם טיפול תרופתי נגד כאבים.

במקרים קשים יותר, אפשר להיעזר בטיפולים כגון זריקות קורטיזון לעקב, טיפול בגלי קול, ובמקרים החמורים ביותר, ניתוח. עם זאת, תשמחו לדעת שברובם המכריע של הסובלים מדורבן העקב, טיפולים לא פולשניים עם או בלי זריקות יובילו להחלמה מלאה.
 
אילן המרכז לאורטופדיה מזמין אתכם לטפל בבעיית דורבן העקב, לבדיקה חינם של כף הרגל ולייעוץ חינם להמלצת הטיפול המתאים ביותר.